Drama Atölyesi

Drama grubu nedir? Ne yapılır bu grupta? Kimler katılıyor peki? Hadi drama atölyemizle ilgili sorularımıza burada cevap bulalım.

Toplam 12 haftalık atölye çalışmaları olarak tasarlanmış gruplarımız her bir hafta için belirlenmiş  özgün konular (özgüven, problem çözme becerileri, akran zorbalığı, iletişim vb) ile çocuklara farklı beceriler kazandırmayı hedeflemektedir. Atölyeler devam niteliğindedir. Dolayısı ile katılım çokluğu önemlidir.

5-15 yaş olarak ancak elbette farklı yaş gruplarına özel açtığımız bu atölyemiz haftada 1 cumartesi 1 saat olarak planlanmıştır. Yaratıcı drama yöntemi kullandığımız çalışmalarımızda çocukların gelişimlerine katkı sunmayı, kişilik gelişimlerine ve bireyselleşme süreçlerine destek olmayı hedefliyoruz. Tüm bunları yaparken bazı atölyelerimizde velilerimizi de sürece dahil ederek çocuklarını farklı bir açıdan tanımalarına yardımcı oluyoruz.

Peki bahsettiğimiz drama yöntemi nedir?

•Psikodrama grup terapisi yöntemlerinin en eskilerinden bir tanesidir.

•Psikodrama bir eylem yöntemidir ve anlatma, YAŞA ilkesini benimser.

•Bu yöntem, kişilerin hayatlarındaki sorunları yeniden ele alıp sorgulama ve sahneleme biçimi olarak tanımlanabilir.

•Psikodramada öğrenme ve davranış değişikliği amaçlanmaktadır.

•Hayatın bir provası, simülasyonu gibidir.

•Bir grup ortamı içinde çocuklar, diğerleriyle etkileşim içinde girdikleri rollerle, dolayısıyla kendileriyle ilgili olarak farkındalık kazanırlar ve başa çıkma becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olur.

Previous Post