FLÖRT ŞİDDETİ

“Şiddet geliyorum der! “

Birçoğumuz geçmişte yaşadığımız ilişkilerde flört şiddetine maruz kalmış veya maruz bırakmışızdır. 

Peki nedir flört şiddeti?

Partnerlerden birinin bir diğerine uyguladığı psikolojik, fiziksel, cinsel, dijital ve sosyal şiddet türlerinden en az birinin olması durumudur. 

‘Partnerim beni kısıtlıyor ve bu benim hoşuma gidiyor’ demek ‘ben şiddeti kabul ediyorum’ demektir aslında. Oysa ki şiddet sadece fiziksel veya cinsel olmaz. Kısıtlanmak, kıskanmak, sosyal medya hesaplarını kontrol etmek veya kapatmaya zorlamak, arkadaş çevresine müdahale etmek, küçük düşürecek cümleler söylemek de birer şiddettir ve bunlar fiziksel şiddetin ‘ben geliyorum’ deme şeklidir. 

Mesela sosyal medya flört şiddetini arttıran faktörlerden bir tanesidir. Hesapların şifresini isteme, video veya fotoğraf göndermek için zorlama, en son kaçta çevrimiçi olduğunu, kimi takip ettiğini, hangi fotoğrafları beğendiğini kontrol etme gibi teknolojik davranışlar flört şiddetine örnektir davranışlardandır.

Örneğin, birçoğumuzun şiddet olarak görmediği ‘kıskançlığı’ ele alalım. Partnerinizin sizi kıskanıyor olması veya sizin kıskanıyor olmanız daha çok sevginin olduğunu düşündürebilir size. Fakat bu durum sandığımızın tam tersidir. Yani kıskançlık ve sevgi bağlantılı kavramlar değildir. ‘Beni sevdiği için kıskanıyor’ cümlesini kuruyorsanız siz de flört şiddeti görüp farkında olmayanlardansınız demektir. Çünkü seven insan kıskanmaz, güvenir.

Kıskançlık daha çok kişinin kendi özdeğer, özsaygı yetersizliğinden, partnerini kendinden üstün görmesinden kaynaklanan bir durumdur ve altında kaybetme korkusu yatar. Bu yüzden ilişkinizde basit olarak görülen kıskançlık bile varsa bunu gözden geçirip partnerinizle konuşmalı, gerekirse bir uzmandan yardım almalısınız.