Evlilikte Tehlike Çanları mı Çalıyor?

Her evlilikte ufak tefek problemler olması normaldir, peki bu problemler hangi noktada sorun yaratmaya başlar? Risk faktörleri nelerdir? Tehlike çanlarını ne zaman duymaya başlarız? Gelin biraz bu noktalara bakalım.

Öncelikle olarak; SEVGİ YETERLİ DEĞİL

Sevmek, evet bir ilişkinin olmazsa olmaz temellerinden bir tanesi. Ya diğerleri? Sadece sevgi evlilik gemisini yürütmeye yeter mi? İlişkilerde karşılıklı saygı olmalıdır, sevgi ve saygının beraber olduğu ilişkiler daha sağlam şekilde devam eder. Ortak beğeniler, ortak ilgi alanları eşlik etmelidir.

ELEŞTİRİ

Farklı düşündüğünüz bazı noktalar olabilir ama eleştiri yaparken dikkatli olmak gerekir. Bazen özellikle tartışma esnasında söylemek istemediğiniz, kırıcı, kişiliğe/karaktere yönelik eleştirişler olabilir, bunlardan kaçınmak gerekir. Yapıcı eleştiri her zaman daha destekleyicidir.

SUÇLAMA

Suçlanan insan doğası gereği direk olarak kendisini savunmaya geçmektedir. Ama evlilik ilişkisinde kişinin karşılıklı suçlamalar/savunmalar bir yere varmıyor. Bu bir kısır döngü gibi sürüyor. Çünkü aslında, kendimi savunduğumda karşımdakine, ‘problem bende değil sende’ demiş oluyorum. Doğal olarak bu oyun yukarıdaki sırayla oynanmıyor. Taraflar duruma göre birini bırakıp diğerini kullanabiliyor.

DUVAR ÖRME

Karşılıklı duvar örmek ilişkiyi çıkmaza sürükleyen durumlardan bir tanesi. Eğer düşüncelerinizi/fikirlerinizi/kırgınlıklarınızı/mutluluklarını yani hayatınızı paylaşmazsanız araya bir duvar örer, nasılsa beni anlamıyor/dinlemiyor diye düşünürseniz, bu duvarın üzerine her gün bir taş daha koyarsınız. Bunun sonucunda ise tepkisiz hale gelerek karşınızdaki kişiden uzaklaşırsınız. Her insanın bazı noktalarda es vermeye ihtiyacı olabilir. Bunu belirlemek, duvarları örmekten daha verimlidir.

Bu işin sonu nereye gidiyor?

Taraflardan biri artık bir noktaya gelip, sorunları paylaşmak istemiyor. Havlu atıyor, çözüm arayışına girmiyor ise artık orada sorun var demektir. Çünkü ona göre artık sorunlardan söz etmek yararsızdır, bir çözüm getirmiyordur. İş bu noktalara gelmeden, ilişkinizde çözümleyemediğiniz problemler oluştuğunda bir uzman yardımı almak önemlidir.