Evlilik Terapisi Nedir/Hangi Durumlarda Gidilmelidir?

Kimse boşanmak için evlenmez. Ama maalesef ülkemizde, neredeyse her 5 evlilikten birisi boşanmayla sonuçlanmaktadır. Boşanmaların birçok nedeni vardır. Boşanmayla sonuçlanan evlilikleri incelediğimizde, bazı boşanmaların kaçınılmaz olduğunu bazı boşanmalarınsa birazcık emek ve bir uzman yardımı olsaydı bu aşamaya gelmeden çözülebileceğini görüyoruz.

Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik terapisi, eşler arasındaki problemler ve sıkıntılar üzerinde yoğunlaşan bir terapi yaklaşımıdır. Evlilik terapistleri, farklı yöntemler kullanarak eşlerin kendilerini ve eşlerini anlamalarını, yeni ilişki ve etkileşim becerileri kazanmalarını ve sorunları konusunda bir içgörü kazanmaları sağlayabilmeleri konusunda onlara yardım eder. Terapide genel amaç, eşler arasındaki çatışmaları azaltmak, çözmek ve aynı zamanda eşler arasında var olan etkileşim sisteminin dengesini değiştirmeye çalışmaktır.

Hangi Durumlarda Evlilik Terapisine Gidilmeli?

Hiç sorun yaşanmayan ve mükemmel olan bir evlilik yoktur. Her evlilikte sıklıkla minik problemler ara ara da daha büyük problemler yaşanabilir. Yaşadığını problemler küçük de olsa, kendi aranızda çözemiyorsanız, ufacık problemlerde dahi günlerce aranızı düzeltmiyorsanız, kendi aranızda sağlıklı bir şekilde; karşı tarafın kişiliğine zarar vermeden tartışamıyorsanız ve kendinizi evliliğinizden dolayı mutsuz hissediyorsanız kesinlikle evlilik terapisi almalısınız diyebiliriz.

Evlilik Terapisine Başlıca Başvuru Sebepleri:

  • Eşler arasındaki yanlış iletişim
  • Eşler arasında öfke kontrol problemleri
  • Sadakatsizlik sorunları
  • Empati yaparak anlamaya çalışmak yerine hızlı çözüm önerilerinde bulunmak
  • Eşlerin üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmemesi
  • Sürekli geçmişi gündeme getirmek
  • Eşler arasında yaşanan cinsel problemler
  • Çok sık tartışma ve küsmelerin olması gibi konular evlilik terapisine başlıca başvuru sebepleri arasında sayılabilir.

Önemli olan boşanma noktasında değil sorunlar başa çıkamadığınız bir düzeye geldiğinde bir uzmana başvurmaktır.

Previous Post