Alışveriş Bağımlılığı

Kredi kartlarınızın limitini dolduruyorsanız, kendinizi bir anda alışveriş merkezinde buluyorsanız, dolabınızı etiketli kıyafetlerle doldurmaktan vazgeçemiyorsanız alışveriş bağımlısı olabilirsiniz.

alışveriş bağımlılığı ile ilgili görsel sonucu

Son 20 yılda ortaya çıkan bağımlılık türlerinden biride alışveriş bağımlısı olmak.Alışveriş bağımlılığı dürtü kontrol bozukluğu olan  psikiyatrik bir durumdur. Alışveriş bağımlılığını sigara ve alkol bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu bilmemiz gerekir. Büyük indirimler, renkli vitrinler, limitsiz krediler sizin için risk taşıyan bir durum olabilir ve sizi büyük bir borcun atına koyabilir. Alışveriş dürtüsü geldiği zaman kişi tamamen hazza yönelik harekete geçer.

Mesela aynı çantadan 4 farklı renk alabilir veya ihtiyacı olmayan ürünü satın alır. Sigara ve alkolde olduğu gibi beynin ödül alma hareketi aktifleşmiş ve kişi kendine yalancı mutluluklar yaratmıştır. Alışveriş sırasında kişi kedini mutlu, yeterli, güçlü ve rahatlamış hissetse de sonrasında yoğun bir suçluluk ve pişmanlık hissedip kendine kızar. Suçluluk hissi giderek artınca depresyona sebep olabilir. Alışveriş bağımlılığı depresyonun yanı sıra anksiyete bozuklukları, alkol ve madde bağımlılığı, yeme bozuklukları gibi ruhsal rahatsızlıkları da meydana getirebilir.

Bu duruma engel olmak için kendinize şu gibi önlemleri alabilirsiniz; 

-Alışverişe çıkarken sizi frenleyecek bir arkadaşınızı yanınıza alabilirsiniz.

-Alışverişe çıktığınız zaman yanınıza sadece yeterli bir miktarda nakit para alabilirsiniz. Böylece bütçenizden fazlasını harcamamış olursunuz.

-Eksiklerinizin listesini yapabilirsiniz sadece gerekli olan eşyaları alabilirsiniz.

-Kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda spor yapabilirsiniz veya yarım saatlik bir yürüşe çıkabilirsiniz.

Previous Post