1-3 Yaş Çocuklar için Oyuncak Seçimi

Balık yüzer, kuşlar uçar, çocuklar oyun oynar...

Oyun oynamak çocuğun, bilişsel, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişimi, dikkat becerisi ve dil gelişimi gibi farklı alanları için oldukça büyük bir katkısı vardır. Çocuğun hayatında oyunun önemi büyüktür. Oyun ve oyuncak çok önemlidir. Ayrıca çocuklar içinde biriken enerjiyi oyun ile dışarı atabilirler. Oyunlar ve oyuncaklar çocuğun keşfetmelerine olanak tanır.  Sağlığa uygun oyuncak seçmek kadar gelişim basamağına uygun oyun ve oyuncak seçimine de dikkat edilmesi gerekir.

Oyun bebeklikten itibaren hayatlarında hep vardır aslında. Bebeklerin ilk oyuncakları elleridir. Üç aylıktan itibaren bebekler ellerini izlemeye, elleriyle oynamaya bayılırlar. Sonrasında ayaklarıyla, etraflarında bulunan eşyalarla oynarlar.

1-3 yaş çocukların hem motor becerilerini geliştirebilmeleri hem takip, izleme gibi dikkatlerini kuvvetlendirebilecekleri itip çekmeli oyuncaklar alınabilir. İtme, çekme, tutma becerilerini destekleyen oyuncaklar, bebek arabaları, büyük Legolar, tahta bloklar ve küpler uygundur. Büyük arabalar, kamyonlar, toplar tercih edilmelidir.

Ayrıca hareketli, renkli ve sesli oyucaklar dikkatlerini çeker. Çocuğun yaşına uygun büyül parçalı yap-bozlar tercih edilmelidir. Evcilik oyuncakları, bebekler, farklı kıyafetler seçilebilir. Peluş oyuncaklar, sallanan, ses çıkaran oyuncaklar hoşlarına gidebilir. Minyatür hayvanlar da çocukların oldukça ilgisini çeker ve bunun yanında öğreticidir. Hayvan ses ve taklitleri oyuna dahil edilmelidir. Müzik aletleri ebatları uygun zil, düdük, davul gibi materyaller ile ritim duyguları geliştirilebilir.

Eşleştirme oyuncakları, yumuşak ve büyük pastel boyalarla boyama çalışmaları yapılabilir. Yaşa uygun görselleri daha çok olan, basit ve kısa öyküleri içeren renkli kitaplar, 3 boyutlu veya sesli kitaplar da ilgilerini çekebilir.